Ten blog znajduje się w serwisie Polacy.eu.org
Dowiedz się więcej »
Marcin de Sas
strona główna · działy · tagi · o autorze · szukaj · Polacy.eu.org  
 

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Jest już tyle serwisów blogowych. Dlaczego jeszcze jeden?

Serwis powstał z kilku powodów.
Przede wszystkim dlatego, że tylko tworząc go samodzielnie i opiekując się nim osobiście mamy wiedzę i kontrolę nad tym, kto się nim zajmuje, co robi i po co.
Po drugie, nie podlegamy żadnym firmom ani organizacjom. Nie jesteśmy związani od strony technicznej, finansowej czy ideologicznej z żadną "platformą" blogerską, medialną czy polityczną.
Po trzecie, dzięki temu nie mamy odgórnie narzuconej linii programowej, obowiązku kształtowania prezentowanych poglądów, stosowania mniej lub bardziej wyrafinowanej cenzury itd. Ktokolwiek miał styczność z istniejącymi serwisami blogerskimi zdobył zapewne własne doświadczenia w tym względzie. Tymczasem ma to być autentyczne, nasze - także Twoje, jesli zechcesz - miejsce w Sieci.

Czy mogę mieć u was bloga?

Tak, oczywiście! Indywidualne blogi są dostępne pod adresami "nazwa_bloga.polacy.eu.org", a wybrane artykuły pokazywane są na głównej stronie "polacy.eu.org".
Co do szczegółów związanych z zakładaniem bloga - zobacz następny punkt: "jak dodać własny artykuł".

Jak dodać własny artykuł?

Przede wszystkim trzeba założyć i aktywować konto oraz zdobyć minimum 100 punktów stażu w serwisie. Punkty te zdobywa się komentując i oceniając artykuły, a także po prostu przeglądając strony.
Po zdobyciu punktów na formularzu edycji konta uaktywni się checkbox "własny blog". Po jego zaznaczeniu i zapisaniu formularza odblokujemy nowe opcje: konfigurację bloga oraz możliwość dodawania i edycji własnych artykułów pod linkiem "zarządzanie danymi" w osobistym menu.

Czy mogę dodać do artykułu więcej niż jeden obrazek?

Tak, jest taka możliwość - pod warunkiem że zdjęcia będą dostępne w sieci z innego serwera. Najprościej będzie włączyć na formularzu ustawień bloga opcję "edytor graficzny". Wtedy artykuły będziemy edytować w edytorzye przypominającym nieco np. Word. Jedna z ikonek tego edytora, mniej-więcej na środku paska narzędzi, pozwala wstawić obrazek (dokładniej: link do obrazka znajdującego się na innym serwerze).

Czy mogę wstawić do artykułu film, dźwięk, applet Java, ...?

Tak, ale musisz wiedzieć co robisz i przyjąć za swoje działania odpowiedzialność (łatwiej i bezpieczniej jest wkleić po prostu link, choćby ze względu na różnorodność przeglądarek nie zawsze potrafiących obsłużyć tego rodzaju zawartość). Jeśl używasz edytora graficznego, kliknij na jego pasku narzędzi przycisk umożliwiający edycję kodu HTML i wstaw odpowiednie znaczniki. Jeśli z edytora graficznego nie korzystasz, zaznacz na formularzu edycji artykułu checkbox HTML. Wtedy jednak musisz zadbać o to, aby całość artykułu była wprowadzono jako HTML.

Chcę dodać artykuł, który ma niewiele wspólnego z tematyką głównej strony serwisu Polacy.eu.org. Jak zrobić, żeby ten artykuł był widoczny tylko na moim blogu?

Wstawianie nowego artykułu odbywa się w dwu krokach: najpierw wpisuje się tekst, a po zapisaniu pierwszego formularza w drugim kroku sprawdza się jak mniej-więcej artykuł będzie wyglądał na stronie. Poniżej tego podglądu jest mały formularz, na którym ustawia się czy artykuł ma być widoczny, od kiedy i czy tylko na prywatnym blogu, czy także na stronie głównej Polacy.eu.org. Jeśli artykuł opublikujemy, ale pozostawiając checkbox "pokazuj na SG" niezaznaczony, to artykuł będzie domyślnie widoczny tylko na prywatnym blogu.

Czy są jakieś ograniczenia lub warunki dotyczące artykułów?

Wystarczy przestrzeganie zasad korzystania z serwisu. Oczekiwana jest też staranność językowa, dbanie o estetykę artykułu (podział tekstu na akapity, niestosowanie w tytułach WYŁĄCZNIE WIELKICH LITER), opisywanie artykułu słowami kluczowymi, dodawanie ilustracji itp. Dobrze by było też nie "spamować", starając się ograniczać do nie więcej jak jednego - dwóch artykułów dziennie (za wyjątkiem działów specjalnych w rodzaju "linki, cytaty, nowiny", dla których tak ścisłe ograniczenie nie obowiązuje).

Dlaczego nie mogę wstawiać obrazków w komentarzach, używać formatowania, BBcode...?

Możliwości formatowania są celowo ograniczone, aby zapewnić spójność wyglądu serwisu. W grę wchodzą również kwestie bezpieczeństwa i wydajności.
Natomiast we własnych artykułach i opisach bloga można korzystać z bardzo dużej swobody, wprowadzając w formularzu bezpośrednio kod HTML lub używając edytora graficznego. Edytor ten można włączyć na formularzu ustawień bloga.

Co to jest "monitorowanie" artykułu?

Monitorowanie polega na stworzeniu i automatycznym aktualizowaniu listy artykułów od naszej ostatniej wizyty zmienionych lub skomentowanych. Celem tej listy jest wygodniejsze śledzenie zmian w interesujących nas artykułach i dyskusjach pod nimi. Lista ta dostępna jest pod odpowiednim linkiem w naszym osobistym menu ("monitorowane").
Artykuł będzie monitorowany jeśli klikniemy znajdujący się pod nim link "monitoruj" lub automatycznie, w momencie gdy publikujemy nasz własny tekst lub jeśli dodamy lub usuniemy komentarz.
Monitorowanie artykułu można zakończyć klikając link "zakończ monitorowanie".

Jak oceniać teksty?

Oceniamy wszystko - zarówno wartość merytoryczną, język, estetykę jak i to, czy prezentowane myśli są dla nas ciekawe, inspirujące, czy się z nimi zgadzamy czy nie. Ocena jest po prostu sposobem na zwięzłe wyrażenie naszego subiektywnego, nawet emocjonalnego stosunku do przeczytanego tekstu. Oczywiście prócz oceny mile widziane będzie zamieszczenie w komentarzach uzasadnienia, polemika itp.

Czy można edytować i kasować opublikowane artykuły?

Tak, autor artykułu może go w każdej chwili wyedytować lub usunąć. Skasowanie artykułu oznacza też usunięcie wszystkich komentarzy do niego.
Od momentu opublikowania artykułu nie można zmienić jedynie niektórych informacji wpływających na techniczne aspekty działania serwisu, tj. standardowej kolejności artykułu wśród innych tekstów (zależnej właśnie od daty publikacji) oraz indywidualnego adresu URL tego artykułu.

Czy jest możliwość edycji i kasowania komentarzy oraz konta?

Edycja lub skasowanie komentarza przez jego autora jest możliwe tak długo, jak długo nie ma na niego odpowiedzi.
Komentarz zostanie usunięty jeśli go wyedytujemy i zapiszemy pusty (po usunięciu tekstu z pól "temat" i "treść").
W przypadku skasowania artykułu (patrz wyżej) wszystkie komentarze do niego także zostają automatycznie usunięte.
Jeszcze raz: nie ma możliwości edycji ani usuwania komentarza, jeśli już ktoś na niego odpowiedział.
Nie ma możliwości usunięcia konta. Można natomiast w każdej chwili usunąć własne artykuły (patrz wyżej), wyłączyć blog, zmienić nazwę użytkownika itp.

Nie chcesz by coś było widziane w internecie, zmieniasz zdanie? Nie pisz. Rzecz raz opublikowana już nie ginie, nawet jeśli zniknie strona www, na której pierwotnie ją upubliczniono.

Czy mogę na swoim blogu zainstalować statystyki, reklamy, bannery, ...?

Część informacji, np. ilość wyświetleń poszczególnych artykułów, jest dostępna w opcji "zarządzanie danymi" -> "moje artykuły". Natomiast w konfiguracji osobistego bloga można wpisywać dowolny kod HTML/JavaScript, np. pobrany ze stron dostarczających tego rodzaju rozwiązania (np. +whos.amung.us albo +liczniki.org).

Ratunku! Zapomniałem loginu i hasła!

W przypadku problemu z samym hasłem należy skorzystać z dostępnego na stronie mechanizmu odzyskiwania konta.
Niestety, w sytuacji zapomnienia zarówno loginu jak i hasła nic nie możemy zrobić, ponieważ nie ma sposobu na stuprocentowo pewne zweryfikowanie, czy rzeczywiście jesteś właścicielem danego konta.

 
login:
hasło:
 
załóż konto, załóż bloga!
Więcej funkcji, w tym ocenianie i komentowanie artykułów.
odzyskaj hasło
najnowsze komentarze
Re: Podróż w głąb Antonioniego
Piotr Świtecki → Marcin de Sas
Re: Podróż w głąb Antonioniego
Marcin de Sas → Piotr Świtecki
Re: Podróż w głąb Antonioniego
Piotr Świtecki → Marcin de Sas
Re: Podróż w głąb Antonioniego
Marcin de Sas → Christophoros Scholastikos
Re: Podróż w głąb Antonioniego
Marcin de Sas
Re: Podróż w głąb Antonioniego
Christophoros Scholastikos → Marcin de Sas
Re: Podróż w głąb Antonioniego
Marek Stefan Szmidt → Marcin de Sas
Re: Luc Besson – „Lucy”.
Piotr Świtecki → MatiRani
Re: Luc Besson – „Lucy”.
MatiRani → Piotr Świtecki
Re: Luc Besson – „Lucy”.
Piotr Świtecki → MatiRani
Re: Luc Besson – „Lucy”.
MatiRani → Marcin de Sas
Re: Luc Besson – „Lucy”.
Piotr Świtecki → MatiRani
Re: Luc Besson – „Lucy”.
Marcin de Sas → MatiRani
Re: Luc Besson – „Lucy”.
MatiRani → Marcin de Sas
więcej…